Resultat 2016

D 15-17

1,Frida Kullerud, Varteig Il, 1:18:33,

2,Idunn Intelhus Markegård, Hemsedal Il, 1:27:21,

3,Miriam Ulrichsen Flaget, Hemsedal Il, 1:28:56,

4,Guri Hulbak, Hemsedal Il, 1:33:15,

D 18-19

1,Mariann Roe, Skarphedin IL, 1:06:08,

2,Christina Ellefsen Hopland, Varegg Fleridrett, 1:10:44,

3,Elise Skeide Bakke, Eid Il, 1:22:47,

4,Gunn Karoline Høgset, Ål Il/ Team Hallingdal, 1:29:43,

D 20-22

1,Hanne Mjøen Maridal, Lillehammer IF, 1:01:09,

2,Ingvild Sangesland, Vindbjart Il, 1:05:11,

3,Guro Jordheim, Hemsedal IL/Team Hallingdal, 1:11:15,

4,Hildegun Solheim, Sauda IL, 1:16:41,

5,Bertine Thorsnes Lefdal, IL Bjørn/SPAR Gaupne, 1:17:16,

DNF,Amalie Øvrebø, Luster IL, 00:00,

D 23-34

1,Annie Bersagel, Tjalve/Under Armour, 56:57,

2,Eli Anne Dvergsdal, IL Gular, 57:48,

3,Jennifer Asp, Vivo Barefoot, 1:02:16,

4,Heini Hokkanen, Kalske,Finland, 1:07:28,

5,Kristine Mardal, NOTEAM, 1:09:51,

6,Tina Løkke Vie, Gloppen Friidrettslag, 1:14:01,

7,Lucy Yankus, Hornindal IL, 1:15:26

8,Julie Bøtun, Il Modig, 1:19:08,

9,Mariann Drægni, Vik Il, 1:20:24,

10,Hege Lien, IL Jotun, 1:20:27,

11,Hanna Aarnes Nisja, Driva IL/Dr.techn.Olav Olsen, 1:22:13,

12,Marit Stensby, Varegg, 1:24:44,

13, Emma Werner, Solvorn, 1:26:31

14,Solveig Brita Heggelund, Forvarsbygg, 1:30:06,

15,Aldona Lubojanska, Varegg IL, 1:30:49,

16,Pratima Hegde, NOTEAM, 1:41:50,

17,Masami Kawa, NOTEAM, 2:01:36,

18,Jane Charlotte Stenersen, Gneist, 2:39:27,

D 35-39

1,Anita Iversen Lilleskare, BFG Bergen Løpeklubb, 1:00:05,

2,May Britt Buer, Gular, 1:01:46,

3,Merete Helgheim, Gloppen Friidrettslag, 1:05:33,

4,Anne Bekkhus, Vik Il, 1:09:42,

5,Elisabeth Angermund-Vik, Varegg Fleridrett, 1:12:36,

6,Caroline Christie, Varegg - Fjellgeitene, 1:13:02,

7,Vibeke Raa, Gular, 1:16:25,

8,Ellen Blom, HiSF-Foss IL, 1:17:14,

9,Ellen Harbakk, TOBIL, 1:26:55,

10,Hilde Underhaug, Gneist, 2:00:36,

D 40-44

1,Sonja Bøen, IL Bjørn, 1:14:50,

2,Brit-Helen Simmenes, Løplabbet AS, 1:21:30,

3,Line G. Dahlen, -, 1:31:58,

D 45-49

1,Jeanette Iren Amundsen, Melkesyre, 1:14:59,

2,Wenche G Enes, Rosendal TL, 1:18:18,

3,Hanne Liland, Varegg Fleridrett, 1:19:42,

4,Svanhild Marie Wisth, Sparebanken Vest BIL, 1:20:27,

5,May Britt Michaelsen Tveit, Sauda IL, 1:22:55,

6,Anette Hauge, Luster IL, 1:27:26,

7,Sofie Rosager, IL Bjørn, 1:29:47,

8,Britt Randi Stokkevåg, Vindafjord IL, 1:44:01,

9,Jannicke Ulrichsen, Team Hallingdal, 1:50:16,

10,Stina Hansen, IL Gneist, 2:39:27,

D 50-54

1,Laila Unneland, FRI IL, 1:09:50,

2,Astrid Olafsdottir, FRI/HSI, 1:10:46,

3,Torunn Grut, Syril, 1:20:19,

4,Mette Fagerheim, Varegg Fleridrett, Team Melkesyr, 1:24:52,

5,Catrin Hestetun Sandnes, Sprekis, 1:35:30,

6,Ragnhild Sæterlid, Varegg fleridrett/Melkesyre, 1:37:58,

7,Kari Holsæter, Sprekis, 1:51:52,

D 60-64

1,Anna Magrethe Tråve, Lærdal IL, 1:13:40,

D 70-74

1,Johanne-Marie Erstad, Øystese IL, 2:42:39,

M 15-17

1,Simen Eliassen Kvarme, Ogndal IL, 55:51,

2,Tobias Olsen, Fredrikstad Skiklubb, 57:21,

3,Erlend Henjesand, Syril, 59:47,

4,Kasper Herland, Hemsedal Il, 1:00:18,

5,Lars Øvrebø, Gaular Il, 1:01:15,

6,Vetle Martinsen, Gneist, 1:02:28,

7,Tore Akerlie, Voss Il, 1:04:01,

8,Erlend Sørheim, Varegg IL, 1:04:02,

9,Andres Rudningen, Hemsedal IL/Team Hallingdal, 1:04:28,

10,Torstein Bolstad Blikra, Gaular, 1:05:31,

11,Even Nesgård, Fjellhug/Vereide, 1:07:08,

12,Erik Vaktstkjold, Opptur Motbakkeklubb, 1:08:36,

13,Andreas Mjelstad, Syril, 1:10:57,

14,Ola Seim, Åtil, 1:11:55,

15,Emil Kullerud, Varteig Il, 1:12:53,

16,Asle GRØTHE, Torpo, 1:13:11,

17,Henrik Farstad Skagen, Syril, 1:14:38,

18,David Høyheim Skintveit, IL Bjørn, 1:18:24,

19,Håvar Kvam, IL Bjørn, 1:18:26,

20,Stian Kapstad, Gaular Il, 1:22:30,

21,Johan Lægreid Nes, Hafslo Il, 1:25:31,

22,Daniel Skjerdal Heggelund, Tambarskjelvar, 1:25:47,

M 18-19

1,Stian Øvergaard Aarvik, Gneist IL, 48:18,

2,Emil Intelhus Brøto, Gol, 1:02:34,

3,Kornelius Linge Glomnes, Valldal IL, 1:03:41,

4,Sevat Mestvedthagen, Hemsedal IL/Team Hallingdal, 1:09:15,

5,Knut Skrindo, Gol IL/ Team Hallingdal, 1:10:17,

M 20-22

1,Daniel Instanes, Varegg, 53:34,

2,Aleksander De Lange Claussen, IL JUTUL, 54:22,

3,Ola Jordheim, Hemsedal IL/Team Hallingdal, 54:23,

4,Geir Steig, Luster IL, 56:29,

5,Joar Grov Turvoll, Vik Il, 56:45,

6,Aslak Nenseter, Bø Skiskyttarlag, 56:45,

7,Lars Aasheim Svaland, Birkenes IL, 58:07,

8,Roger Pollen, Førde IL, 59:39,

9,Øystein Larsen, Vadheim Idrettslag, 1:00:15,

10,Eirik Voksøy Bringsvor, Sandsøy IL, 1:02:39,

11,Jørgen Natvig Løvseth, Strindheim, 1:03:37,

12,Sigurd Hulbak, Hemsedal IL/Team Hallingdal, 1:03:59,

13,Jakob Mestvedthagen, Hemsedal IL/Team Hallingdal, 1:05:58,

14,Andreas Eidsli, Skaun IL, 1:10:38,

M 23-34

1,Stian Angermund-Vik, Varegg IL, 46:10,

2,Torstein Tengsareid, Egersunds Ik, 47:10,

3,Thorbjørn Thorsen Ludvigsen, Varegg, 47:40,

4,Joel Dyrhovden, Samnanger IL / Team Dyrhovden, 49:21,

5,Øyvind Heiberg Sundby, IK Tjalve, 50:13,

6,Erling Hisdal, IK Tjalve, 50:48,

7,Espen Roll Karlsen, Gneist, 52:55,

8,Ketil Monssen, Bergen Løpeklubb, 53:52,

9,Ole Martin Erdal, Førde IL, 54:10,

10,John Olav Steinsland, Kristiansand Løpeklubb, 56:49,

11,Kristian Engen Forbord, Rindal IL, 58:09,

12,Thomas Finshus, Stegaberg Il, 59:19,

13,Svein Arne Haugen, Varegg, 59:30,

14,Hallvard Sørheim Evjestad, IL Bjørn, 1:00:02,

15,Kjetil Andre Bjerkrheim, Nesbyen IL, 1:00:58,

16,Jonas Tveit, Sauda IL, 1:01:59

17,Anders Tveit, Birkenes IL, 1:02:04

18,Jakob Meløy, NTNUI, 1:02:12

19,Olav Falkgjerdet, IL Bjørn, 1:04:07

20,Rune Martin Jensen, Sportsklubben Vidar, 1:04:43

21,Runar Hatlevoll, Veitastrond IL, 1:06:00

22,Reinar Aaland, Hornindal IL, 1:06:35

23,Per Jarle Smaamo, Gaular IL, 1:06:47

24,Markus Pessa, Ylitorno, Finland, 1:07:02

25,Morten Løchen, Hemsedal IL, 1:07:22

26,Tommy Havellen, Hafslo IL, 1:10:07

27,Kjetil Øygard, FIK Ren-Eng, 1:10:30

28,Sølve Moe, Hafslo Innebandy, 1:11:47

29,Sondre Wright Lunde, Hemsedal IL/Team Hallingdal, 1:12:01

30,Espen Johan Ellefsen, GK Elektro, 1:13:13

31,Erling Ola Fykse, NOTEAM, 1:13:29

32,Ynge Volden, Løten O-lag, 1:14:29

33,Jan Reidar Kalstad, Team Fjellsprell, 1:15:35

34,Anders Øyre, Sogn Fjordbuldrarlag, 1:16:02

35,Kristoffer Føllesdal, Varegg Fleridrett, 1:16:03

36,Kjetil Nistad, Gaular, 1:16:57

37,Frank Halland Neset, IL Bjørn, 1:17:40

38,Stian Rake, Pretre AS, 1:18:03

39,Terje Brunborg, PWC, 1:22:03,

40,Torje Bjørvik, NORCONSULT, 1:22:23

41, Stefan Knudsen, Gneist, 1:36:15

42, Markus Gilmore, Gneist, 1:39:56

43,Kjetil Andre Smedvik, NOTEAM, 1:40:31

44,Mats Thomsen, IL Gneist, 1:55:00

M 35-39

1,Lars Erik Skjervheim, Voss Idrottslag, 50:36,

2,Yngve Kiserud, Bergen Løpeklubb/Team Drevelin, 53:49,

3,Kristoffer Aashaug, Nittedal Banquet Racers, 55:46,

4,Henrik Angermund, Varegg, 56:38

5,Daniel Kvåle, Team Intersport Sogndal, 59:38,

6,Kristian L. Karlsen, Sogn Espresso, 1:00:41,

7,Håvard Fuglesteg, IL Fanaråk, 1:03:46,

8,Trygve Andresen, Varegg, 1:05:01,

9,Ola Alsterholm, HiSF-Foss IL, 1:07:15,

10,Sigbjørn Skjerdal, IL Bjørn, 1:08:43,

11,Jan Petter Farestveit, NOTEAM, 1:10:10,

12,Nils Olav Nygard, Syril, 1:10:59,

13,Frode Kvalsøren, IL Bjørn, 1:15:28,

14,Roy Olsen, IL Jotun, 1:16:12,

15,Johannes Molland, NOTEAM, 1:18:22,

16,Kristoffer Stensrud, OUS, 1:19:32,

M 40-44

1,Rune Opem, IL Dalebrand, 52:25,

2,Geir Storetvedt Skaten, Opptur Motbakkeklubb, 55:01,

3,Sverre Nesdal Aske, Fjellhug Vereide, 55:26,

4,Rune Eckhoff, Kaupanger, 55:33,

5,Lars Olaf Haaheim, Varegg Fleridrett, 55:46,

6,Jann Olav Tjønneland, Viksdalen IL, 56:48,

7,Per Ove Walaker, IL Fanaråk, 58:37

8,Jens Andreas Melheim, VIK IL, 58:57

9,Roger Erstad, Varegg Fleridrett, 1:02:08,

10,Anders Bringsvor, Sandsøy Idrettslag, 1:03:32,

11,Erik Skjerdal, IL Bjørn, 1:05:42,

12,Lars Engeli, Varegg - Fjellgeitene, 1:06:11,

13,John Ronny Hove, TOBIL, 1:06:34,

14,Benny Østerbye Hansen, Fjellhug Vereide, 1:06:39,

15,Morten Tronstad, Varegg Melkesyre, 1:07:13,

16,Helge Heimseter, Eikefjord IL, 1:07:19,

17,Erik Stavø, Sogndal IL, 1:07:41,

18,Tore Instebø, Varegg / Fjellgeitene, 1:08:05,

19,Magnar Kroken, IL Bjørn, 1:11:49,

20,Dag-Ove Njøtøy, Nordhordland Sykkelklubb, 1:11:55,

21,Karl-Magnus Tobiassen, Varegg Fleridrett - Fjellgeitene, 1:13:07,

22,Vegar Melby, Gjerpen IF /Actic /Langesund Tri, 1:14:24,

23,Bjørn Arild Grindhaug, LuR, 1:15:34,

24,Pål Asbjørn Kullerud, Varteig Il, 1:17:52,

25,Vegard Skaalerud, Nordstrand, 1:24:53,

26,Magne Kvalsøren, Luster Telemark, 1:25:45,

27,Kjetil Staalesen, Blodsmak Sportsklubb, 1:43:48,

M 45-49

1,Per Eivind Gurvin, Førde IL, 57:36,

2,Ingvar Skaar, Lavik IL, 58:09,

3,Dag Henry Nilsen, Varegg, 58:16,

4,Morten Tveit, Sauda IL, 1:00:57,

5,Bjørn Harald Bongom, Varegg Fleridrett, 1:01:03,

6,Niclas Andersson, Kolmarden, 1:01:08,

7,Jan øyvind Bolstad, IL Fanaråk, 1:01:31,

8,Jarle Flo, Sogndal IL, 1:03:04,

9,Stein Frode Tryti, Vik Il, 1:03:57,

10,Trond Inge Nilsen, Opptur Motbakkeklubb, 1:04:00,

11,Espen Claussen, IL JUTUL, 1:04:39,

12,Ove Wolff, Hyllestad IL, 1:06:24,

13,Bjarne Ludvigsen, Varegg, 1:06:52,

14,Johnny Laupsa-Borge, Voss Idrottslag, 1:08:08,

15,Per Endestad, Eikefjord IL, 1:10:36,

16,Richard Berthelsen, Mjøsdalen Il, 1:10:55,

17,Micahael Gunnarsson, Varegg, 1:11:48,

18,Per Jakob Kyrkjeeide, Markane IL, 1:15:47,

19,Ruben Kvalsøren, Luster Telemark, 1:16:52,

20,Frode Sørhøy, Varegg Fleridrett/Fjellgeitene, 1:30:07,

21,Jan-Tore Gjervik, Varegg Fleridrett, 1:31:16,

22,Geir Larsen, STABIL, 1:34:08,

23,Alfred Kollsete, Vik Il, 1:35:51,

DNF,Dag Endre Stedje, Sogndal IL, 00:00,

DNF,Arne Eithun, Sogndal IL, 51:40,

M 50-54

1,Kjell Erling Mundal, Fjærland IL., 57:26,

2,Øyvind Hylleseth, Gjerpen IF, Allianse Friidrett, 58:46,

3,Arvid Brudevoll, Vik Il, 59:37,

4,Kjetil Dyrvik, Voss Il, 1:00:08,

5,Terje Skinstad, IF Sturla, 1:00:24,

6,Øystein Hanstveit, Mjøsdalen, 1:00:47

7,Tore Bjerkrheim, Nesbyen IL, 1:03:49

8,Magne Eivind Glomnes, Valldal IL, 1:06:00,

9,Vidar Fosse, Vik Il, 1:07:51,

10,Frank Bu, Varegg Fleridrett / Fjellgeitene, 1:08:18,

11,Rune Wolff, Syril, 1:09:19,

12,Bjørn Instanes, Varegg, 1:10:17,

13,John Olaf Røhme, IL Bjørn, 1:11:37,

14,Gullak Tonning, Hydro, 1:11:44,

15,Anders Knut Molland, IL Bjørn, 1:14:02,

16,Geir Ove Sva, Bedriftshelse1, 1:19:48,

17,Ketil Tveit, ÅL IL, 1:20:07,

18, Tommy Sæthre, Sauradnkameratadn, 1:32:26

19,Kåre Reidar Aasen, NOTEAM, 1:37:51,

20,Christian Alejandro Garate, Varegg, 1:52:25,

DNF,Geir Orrestad, Sogn CK, 56:06,

M 55-59

1,Magnar Solheim, Norddalsfjord I:L, 1:02:06,

2,Johs Gjesdal, Varegg Fleridrett, 1:02:52,

3,Rune Gjerstad, Mjøsdalen Il, 1:13:14,

4,Paul Håkon Almås, Hommelvik I.L., 1:17:56,

5,Eivind Brendehaug, Syril, 1:18:26,

6,Are Indrelid, Aordal Motabakkelag, 1:20:43,

M 60-64

1,Otto Andersen, Kaupanger IL, 1:07:03,

2,Arild Bjarkø, Os IL, 1:09:00

3,Aksel Øvsthus, Mjøsdalen I.L, 1:14:06,

4,Jon Ove Lomheim, Norconsult BIL, 1:16:23,

5,Finn-Ole Haugland, Varegg, 1:20:34,

6,Egil Hovland, Halden Cykleklub, 1:25:07,

7,Trygve Njåstad, Mjøsdalen I.L, 1:28:12,

8,Geir Niemi, OUS, 1:56:42,

M 65-69

1,John Andersen, Varegg, 1:08:40,

2,Anders Inge Hundere, Lærdal IL, 1:12:01,

3,Trond Sundby, Balestrand IL, 1:13:36,

4,Sivert Søvik, LSK, 1:15:41,

5,Ivar Hansen, Fana, 1:30:58,

6,Steinar Mattingsdal, EIK, 1:34:14,

7,Arne Ingjald Lerum, Sauradnkameratadn, 1:41:10,

M 70-74

1,John Svahn, Mjøsdalen I.L, 1:17:33,

2,Birger Hanstveit, Mjøsdalen Il, 1:23:40,

3,Steinar Nordheim, Malvik IL, 1:24:53,

4,Hans Bjørn Kvalsvik, Florø Turn&Idrettsf., 1:41:54,

M 75-79

1,Lars Håheim, Olsvik IL, 1:38:18,